EPDM EP80BK05 O-Ring, Size: 1X36.5
Material: EPDM EP80BK05 O-Ring
Size: Metric 1X36.5 O-Ring
Part Number: EP80BK05-OR-1X36.5
Color: Black
Detailed Description
EP80BK05-OR-1X36.5 is a Black, 80 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP80BK05 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. EP80BK05-OR-1X36.5 is Metric size 1X36.5 O-Ring also referred to as 1mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 36.5mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP80BK05 O-Ring
Size: Metric 1X36.5, 1mm CS X 36.5mm ID (0.039" CS X 1.437" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP80BK05 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1X36.5 |
| Cross Section (CS) | 1.00 mm / 0.039 in |
| Inside Diameter (ID) | 36.50 mm / 1.437 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


