EPDM EP85BK00 O-Ring, Size: 2.62X17.86
Material: EPDM EP85BK00 O-Ring
Size: Metric 2.62X17.86 O-Ring
Part Number: EP85BK00-OR-2.62X17.86
Color: Black
Detailed Description
EP85BK00-OR-2.62X17.86 is a Black, 85 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP85BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. EP85BK00-OR-2.62X17.86 is Metric size 2.62X17.86 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 17.86mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP85BK00 O-Ring
Size: Metric 2.62X17.86, 2.62mm CS X 17.86mm ID (0.103" CS X 0.703" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP85BK00 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 85 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 2.62X17.86 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 17.86 mm / 0.703 in |


