FSIL FS70BK00 O-Ring, Size: -108
Material: FSIL FS70BK00 O-Ring
Size: AS568 -108 O-Ring
Part Number: FS70BK00-OR-108
Color: Black
Detailed Description
FS70BK00-OR-108 is a Black, 70 Shore A, Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) O-Ring. FS70BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. FS70BK00-OR-108 is AS568 size -108 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 6.02mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FSIL FS70BK00 O-Ring
Size: AS568 -108, 2.62mm CS X 6.02mm ID (0.103" CS X 0.237" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | FS70BK00 |
| Material | Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 180 °C / 356 °F |
| Low Temperature | -75 °C / -103 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -108 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 6.02 mm / 0.237 in |


