HNBR HN80BK00 O-Ring, Size: 2.5X6
Material: HNBR HN80BK00 O-Ring
Size: Metric 2.5X6 O-Ring
Part Number: HN80BK00-OR-2.5X6
Color: Black
Detailed Description
HN80BK00-OR-2.5X6 is a Black, 80 Shore A, HNBR (Hydrogenated Nitrile) O-Ring. HN80BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. HN80BK00-OR-2.5X6 is Metric size 2.5X6 O-Ring also referred to as 2.5mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 6mm (Inside Diameter (ID)).
Material: HNBR HN80BK00 O-Ring
Size: Metric 2.5X6, 2.5mm CS X 6mm ID (0.098" CS X 0.236" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | HN80BK00 |
| Material | HNBR (Hydrogenated Nitrile) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 165 °C / 329 °F |
| Low Temperature | -40 °C / -40 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 2.5X6 |
| Cross Section (CS) | 2.50 mm / 0.098 in |
| Inside Diameter (ID) | 6.00 mm / 0.236 in |


