NBR NB70BK02 O-Ring, Size: P-7
Material: NBR NB70BK02 O-Ring
Size: JIS P-7 O-Ring
Part Number: NB70BK02-OR-1.9X6.8
Color: Black
Detailed Description
NB70BK02-OR-1.9X6.8 is a Black, 70 Shore A, Sulfur Cured NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB70BK02 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. NB70BK02-OR-1.9X6.8 is JIS size P-7 O-Ring also referred to as 1.9mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 6.8mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB70BK02 O-Ring
Size: JIS P-7, 1.90mm CS X 6.80mm ID (0.075" CS X 0.268" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB70BK02 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Cure | Sulfur Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | JIS |
| Size | P-7 |
| Cross Section (CS) | 1.90 mm / 0.075 in |
| Inside Diameter (ID) | 6.80 mm / 0.268 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |
NB70BK02 is Canyon’s FDA compliant, 70 Shore A black nitrile rubber (NBR) compound engineered for food-contact O-rings and gaskets that require dependable oil resistance and cost-effective performance. This material offers good abrasion resistance and low compression set, supporting reliable sealing in static and light dynamic applications. With a service temperature range of -35°C to 122°C (-31°F to 252°F), NB70BK02 performs well in contact with petroleum-based oils and common industrial fluids encountered in food and packaging equipment. It meets ASTM D2000 requirements and is compliant with FDA 21 CFR 177.2600 for regulated environments. Compare NB70BK02 to Parker N1069-70, N0674-70, N1470-70, and NA151-70 for similar FDA-approved 70 Shore A NBR sealing needs.
Common relevant keywords:
FDA compliant NBR, food grade nitrile O-rings, 70 Shore A nitrile gaskets, oil resistant FDA rubber seals, ASTM D2000 NBR compound, sanitary nitrile sealing material, industrial food equipment O-rings, Parker N1069-70 equivalent, Parker N0674-70 cross reference, N1470-70 alternative, NA151-70 comparison, Datasheet, TDS, Test Report, MTR, MSDS, SDS, Parker N1069-70 O-rings, Parker N1069 nitrile seals, Parker N1069 gasket material, Parker N1069-90 Buna-N O-rings, Parker N1069 FDA gasket, Parker N1069 food grade NBR compound, Parker N0674-70 O-rings, Parker N674-70 nitrile seals, Parker N0674 gasket material, Parker N674 Buna-N O-rings, Parker N0674 general purpose gasket, Parker N0674 NBR compound, Parker N1470-70 O-rings, Parker N1470 nitrile seals, Parker N1470 gasket material, Parker N1470-90 Buna-N O-rings, Parker N1470 X-ring gasket, Parker N1470 NBR compound, Parker NA151-70 O-rings, Parker NA151 nitrile seals, Parker NA151 gasket material, Parker NA151-75 Buna-N O-rings, Parker NA151 general purpose gasket, Parker NA151 NBR compound


