NBR NB70BK49 O-Ring, Size: 3X58
Material: NBR NB70BK49 O-Ring
Size: Metric 3X58 O-Ring
Part Number: NB70BK49-OR-3X58
Color: Black
Detailed Description
NB70BK49-OR-3X58 is a Black, 70 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB70BK49 is manufactured with the following features & specifications: MIL-P-25732 Compliant (non-QPL), Low Temperature Material. NB70BK49-OR-3X58 is Metric size 3X58 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 58mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB70BK49 O-Ring
Size: Metric 3X58, 3.00mm CS X 58.00mm ID (0.118" CS X 2.283" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB70BK49 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 135 °C / 275 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X58 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 58.00 mm / 2.283 in |
| Other Specifications | |
MIL-P-25732 Compliant (non-QPL) | |


