NBR NB70BK49 O-Ring, Size: 4X95
Material: NBR NB70BK49 O-Ring
Size: Metric 4X95 O-Ring
Part Number: NB70BK49-OR-4X95
NB70BK49
NBR (Nitrile, Buna-N)
70
Shore A
MIL-P-25732 Compliant (non-QPL)
Low Temperature Material
Color: Black
Detailed Description
NB70BK49-OR-4X95 is a Black, 70 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB70BK49 is manufactured with the following features & specifications: MIL-P-25732 Compliant (non-QPL), Low Temperature Material. NB70BK49-OR-4X95 is Metric size 4X95 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 95mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB70BK49 O-Ring
Size: Metric 4X95, 4.00mm CS X 95.00mm ID (0.157" CS X 3.740" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB70BK49 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 135 °C / 275 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X95 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 95.00 mm / 3.740 in |
| Other Specifications | |
MIL-P-25732 Compliant (non-QPL) | |


