NBR NB80BK00 O-Ring, Size: S-9
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: JIS S-9 O-Ring
Part Number: NB80BK00-OR-1.5X8.5
Color: Black
Detailed Description
NB80BK00-OR-1.5X8.5 is a Black, 80 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB80BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB80BK00-OR-1.5X8.5 is JIS size S-9 O-Ring also referred to as 1.5mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 8.5mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: JIS S-9, 1.50mm CS X 8.50mm ID (0.059" CS X 0.335" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB80BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | JIS |
| Size | S-9 |
| Cross Section (CS) | 1.50 mm / 0.059 in |
| Inside Diameter (ID) | 8.50 mm / 0.335 in |


