NBR NB80BK00 O-Ring, Size: P-11
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: JIS P-11 O-Ring
Part Number: NB80BK00-OR-2.4X10.8
Color: Black
Detailed Description
NB80BK00-OR-2.4X10.8 is a Black, 80 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB80BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB80BK00-OR-2.4X10.8 is JIS size P-11 O-Ring also referred to as 2.4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 10.8mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: JIS P-11, 2.40mm CS X 10.80mm ID (0.094" CS X 0.425" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB80BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | JIS |
| Size | P-11 |
| Cross Section (CS) | 2.40 mm / 0.094 in |
| Inside Diameter (ID) | 10.80 mm / 0.425 in |


