
CS
0.157 in
(4.00 mm)
ID
7.087 in
(180.00 mm)

PTFE PT65BK35 O-Ring, Size: 4X180
Material: PTFE PT65BK35 O-Ring
Size: Metric 4X180 O-Ring
Part Number: PT65BK35-OR-4X180
PT65BK35
PTFE (Teflon®)
65
Shore D
Modified PTFE
Carbon Fiber Filled
Metallic Oxide Filled
Color: Black
Detailed Description
PT65BK35-OR-4X180 is a Black, 65 Shore D, PTFE (Teflon®) O-Ring, a Modified PTFE product. PT65BK35 is manufactured with the following features & specifications: Carbon Fiber Filled, Metallic Oxide Filled. PT65BK35-OR-4X180 is Metric size 4X180 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 180mm (Inside Diameter (ID)).
Material: PTFE PT65BK35 O-Ring
Size: Metric 4X180, 4.00mm CS X 180.00mm ID (0.157" CS X 7.087" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | PT65BK35 |
| Material | PTFE (Teflon®) |
| Subtype | Modified PTFE |
| Color | Black |
| Durometer | 65 Shore D |
| High Temperature | 302 °C / 576 °F |
| Low Temperature | -185 °C / -301 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X180 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 180.00 mm / 7.087 in |
| Other Specifications | |
Carbon Fiber Filled | |
Metallic Oxide Filled | |

