SIL SI10BK02 O-Ring, Size: 4X280
Material: SIL SI10BK02 O-Ring
Size: Metric 4X280 O-Ring
Part Number: SI10BK02-OR-4X280
Color: Black
Detailed Description
SI10BK02-OR-4X280 is a Black, 10 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI10BK02 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant, General Purpose Material. SI10BK02-OR-4X280 is Metric size 4X280 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 280mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI10BK02 O-Ring
Size: Metric 4X280, 4.00mm CS X 280.00mm ID (0.157" CS X 11.024" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI10BK02 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Black |
| Durometer | 10 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -60 °C / -76 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X280 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 280.00 mm / 11.024 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


