SIL SI50OR20 O-Ring, Size: 3.5X865
Material: SIL SI50OR20 O-Ring
Size: 3.5X865 O-Ring
Part Number: SI50OR20-OR-3.5X865
Color: Orange
Detailed Description
SI50OR20-OR-3.5X865 is a Orange, 50 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI50OR20 is manufactured with the following features & specifications: Low Temperature Material, General Purpose Material. SI50OR20-OR-3.5X865 is size 3.5X865 O-Ring also referred to as 3.5mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 865mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI50OR20 O-Ring
Size: 3.5X865, 3.50mm CS X 865.00mm ID (0.138" CS X 34.055" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI50OR20 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Orange |
| Durometer | 50 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -80 °C / -112 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size | 3.5X865 |
| Cross Section (CS) | 3.50 mm / 0.138 in |
| Inside Diameter (ID) | 865.00 mm / 34.055 in |


