SIL SI70TR01 O-Ring, Size: 1.5X2
Material: SIL SI70TR01 O-Ring
Size: Metric 1.5X2 O-Ring
Part Number: SI70TR01-OR-1.5X2
Color: Translucent (Clear)
Detailed Description
SI70TR01-OR-1.5X2 is a Translucent (Clear), 70 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI70TR01 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant, General Purpose Material. SI70TR01-OR-1.5X2 is Metric size 1.5X2 O-Ring also referred to as 1.5mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 2mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI70TR01 O-Ring
Size: Metric 1.5X2, 1.50mm CS X 2.00mm ID (0.059" CS X 0.079" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI70TR01 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Translucent (Clear) |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1.5X2 |
| Cross Section (CS) | 1.50 mm / 0.059 in |
| Inside Diameter (ID) | 2.00 mm / 0.079 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


