FKM VT65BK00 O-Ring, Size: 7X49
Material: FKM VT65BK00 O-Ring
Size: Metric 7X49 O-Ring
Part Number: VT65BK00-OR-7X49
Color: Black
Detailed Description
VT65BK00-OR-7X49 is a Black, 65 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT65BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT65BK00-OR-7X49 is Metric size 7X49 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 49mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT65BK00 O-Ring
Size: Metric 7X49, 7mm CS X 49mm ID (0.276" CS X 1.929" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT65BK00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Black |
| Durometer | 65 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 7X49 |
| Cross Section (CS) | 7.00 mm / 0.276 in |
| Inside Diameter (ID) | 49.00 mm / 1.929 in |


