FKM VT70BR00 O-Ring, Size: 2.65X65
Material: FKM VT70BR00 O-Ring
Size: Metric 2.65X65 O-Ring
Part Number: VT70BR00-OR-2.65X65
Color: Brown
Detailed Description
VT70BR00-OR-2.65X65 is a Brown, 70 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT70BR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT70BR00-OR-2.65X65 is Metric size 2.65X65 O-Ring also referred to as 2.65mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 65mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT70BR00 O-Ring
Size: Metric 2.65X65, 2.65mm CS X 65mm ID (0.104" CS X 2.559" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT70BR00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Brown |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 2.65X65 |
| Cross Section (CS) | 2.65 mm / 0.104 in |
| Inside Diameter (ID) | 65.00 mm / 2.559 in |


