EPDM EP70BK55 O-Ring, Size: 1.27X8.38
Material: EPDM EP70BK55 O-Ring
Size: Metric 1.27X8.38 O-Ring
Part Number: EP70BK55-OR-1.27X8.38
Color: Black
Detailed Description
EP70BK55-OR-1.27X8.38 is a Black, 70 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP70BK55 is manufactured with the following features & specifications: UL Listed Material. EP70BK55-OR-1.27X8.38 is Metric size 1.27X8.38 O-Ring also referred to as 1.27mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 8.38mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP70BK55 O-Ring
Size: Metric 1.27X8.38, 1.27mm CS X 8.38mm ID (0.050" CS X 0.330" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP70BK55 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1.27X8.38 |
| Cross Section (CS) | 1.27 mm / 0.050 in |
| Inside Diameter (ID) | 8.38 mm / 0.330 in |
| Other Specifications | |
UL Listed Material | |


