FKM VT80BK94 O-Ring, Size: 1.3X20
Material: FKM VT80BK94 O-Ring
Size: Metric 1.3X20 O-Ring
Part Number: VT80BK94-OR-1.3X20
Color: Black
Detailed Description
VT80BK94-OR-1.3X20 is a Black, 80 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT80BK94 is manufactured with the following features & specifications: UL 157, UL Listed Material. VT80BK94-OR-1.3X20 is Metric size 1.3X20 O-Ring also referred to as 1.3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 20mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT80BK94 O-Ring
Size: Metric 1.3X20, 1.30mm CS X 20.00mm ID (0.051" CS X 0.787" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT80BK94 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1.3X20 |
| Cross Section (CS) | 1.30 mm / 0.051 in |
| Inside Diameter (ID) | 20.00 mm / 0.787 in |
| Other Specifications | |
UL 157 | |
UL Listed Material | |


