FFKM Canrez CP60WH00 O-Ring, Size: -165
Material: FFKM Canrez CP60WH00 O-Ring
Size: AS568 -165 O-Ring
Part Number: CP60WH00-OR-165
Color: White
Detailed Description
CP60WH00-OR-165 is a White, 60 Shore A, FFKM (Perfluoroelastomer) O-Ring made from CanRez® (Canyon Components). CanRez® (Canyon Components) CP60WH00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. CP60WH00-OR-165 is AS568 size -165 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 164.77mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FFKM Canrez CP60WH00 O-Ring
Size: AS568 -165, 2.62mm CS X 164.77mm ID (0.103" CS X 6.487" ID)
| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | CP60WH00 |
| Brand | CanRez® (Canyon Components) |
| Material | FFKM (Perfluoroelastomer) |
| Color | White |
| Durometer | 60 Shore A |
| High Temperature | 240 °C / 464 °F |
| Low Temperature | -15 °C / 5 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -165 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 164.77 mm / 6.487 in |


