FFKM Canrez CP75BK00 O-Ring, Size: -143
Material: FFKM Canrez CP75BK00 O-Ring
Size: AS568 -143 O-Ring
Part Number: CP75BK00-OR-143
Color: Black
Detailed Description
CP75BK00-OR-143 is a Black, 75 Shore A, FFKM (Perfluoroelastomer) O-Ring made from CanRez® (Canyon Components). CanRez® (Canyon Components) CP75BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. CP75BK00-OR-143 is AS568 size -143 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 61.6mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FFKM Canrez CP75BK00 O-Ring
Size: AS568 -143, 2.62mm CS X 61.6mm ID (0.103" CS X 2.425" ID)
| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | CP75BK00 |
| Brand | CanRez® (Canyon Components) |
| Material | FFKM (Perfluoroelastomer) |
| Color | Black |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 260 °C / 500 °F |
| Low Temperature | -15 °C / 5 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -143 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 61.60 mm / 2.425 in |


