Part Number: CP75BK04-OR-1X13
Color: Black
Detailed Description
CP75BK04-OR-1X13 is a Black, 75 Shore A, FFKM (Perfluoroelastomer) O-Ring made from Canrez® (Canyon Components). Canrez® (Canyon Components) CP75BK04 is manufactured with the following features & specifications: USP Class VI, FDA Compliant. CP75BK04-OR-1X13 is Metric size 1X13 O-Ring also referred to as 1mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 13mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FFKM Canrez CP75BK04 O-Ring
Size: Metric 1X13, 1mm CS X 13mm ID (0.039" CS X 0.512" ID)
| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | CP75BK04 |
| Brand | Canrez® (Canyon Components) |
| Material | FFKM (Perfluoroelastomer) |
| Color | Black |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 230 °C / 446 °F |
| Low Temperature | -12 °C / 10 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1X13 |
| Cross Section (CS) | 1.00 mm / 0.039 in |
| Inside Diameter (ID) | 13.00 mm / 0.512 in |