EPDM EP50BK15 O-Ring, Size: 7X170
Material: EPDM EP50BK15 O-Ring
Size: Metric 7X170 O-Ring
Part Number: EP50BK15-OR-7X170
Color: Black
Detailed Description
EP50BK15-OR-7X170 is a Black, 50 Shore A, Sulfur Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP50BK15 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. EP50BK15-OR-7X170 is Metric size 7X170 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 170mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP50BK15 O-Ring
Size: Metric 7X170, 7mm CS X 170mm ID (0.276" CS X 6.693" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP50BK15 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Sulfur Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 50 Shore A |
| High Temperature | 130 °C / 266 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 7X170 |
| Cross Section (CS) | 7.00 mm / 0.276 in |
| Inside Diameter (ID) | 170.00 mm / 6.693 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


