EPDM EP70BK10 O-Ring, Size: 3X86
Material: EPDM EP70BK10 O-Ring
Size: Metric 3X86 O-Ring
Part Number: EP70BK10-OR-3X86
Color: Black
Detailed Description
EP70BK10-OR-3X86 is a Black, 70 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP70BK10 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant, USP Class VI. EP70BK10-OR-3X86 is Metric size 3X86 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 86mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP70BK10 O-Ring
Size: Metric 3X86, 3.00mm CS X 86.00mm ID (0.118" CS X 3.386" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP70BK10 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -40 °C / -40 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X86 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 86.00 mm / 3.386 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |
USP Class VI | |


