EPDM EP70OW06 O-Ring, Size: -210
Material: EPDM EP70OW06 O-Ring
Size: AS568 -210 O-Ring
Part Number: EP70OW06-OR-210
Color: Off-White
Detailed Description
EP70OW06-OR-210 is a Off-White, 70 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP70OW06 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant, 3A Sanitary. EP70OW06-OR-210 is AS568 size -210 O-Ring also referred to as 3.53mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 18.64mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP70OW06 O-Ring
Size: AS568 -210, 3.53mm CS X 18.64mm ID (0.139" CS X 0.734" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP70OW06 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Off-White |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -210 |
| Cross Section (CS) | 3.53 mm / 0.139 in |
| Inside Diameter (ID) | 18.64 mm / 0.734 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |
3A Sanitary | |


