EPDM EP75BK01 O-Ring, Size: 3X75
Material: EPDM EP75BK01 O-Ring
Size: Metric 3X75 O-Ring
Part Number: EP75BK01-OR-3X75
Color: Black
Detailed Description
EP75BK01-OR-3X75 is a Black, 75 Shore A, Sulfur Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP75BK01 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. EP75BK01-OR-3X75 is Metric size 3X75 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 75mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP75BK01 O-Ring
Size: Metric 3X75, 3mm CS X 75mm ID (0.118" CS X 2.953" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP75BK01 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Sulfur Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 130 °C / 266 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X75 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 75.00 mm / 2.953 in |


