EPDM EP75BK01 O-Ring, Size: 6X9
Material: EPDM EP75BK01 O-Ring
Size: Metric 6X9 O-Ring
Part Number: EP75BK01-OR-6X9
Color: Black
Detailed Description
EP75BK01-OR-6X9 is a Black, 75 Shore A, Sulfur Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP75BK01 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. EP75BK01-OR-6X9 is Metric size 6X9 O-Ring also referred to as 6mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 9mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP75BK01 O-Ring
Size: Metric 6X9, 6mm CS X 9mm ID (0.236" CS X 0.354" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP75BK01 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Sulfur Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 130 °C / 266 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 6X9 |
| Cross Section (CS) | 6.00 mm / 0.236 in |
| Inside Diameter (ID) | 9.00 mm / 0.354 in |


