EPDM EP80BK05 O-Ring, Size: -226
Material: EPDM EP80BK05 O-Ring
Size: AS568 -226 O-Ring
Part Number: EP80BK05-OR-226
Color: Black
Detailed Description
EP80BK05-OR-226 is a Black, 80 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP80BK05 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. EP80BK05-OR-226 is AS568 size -226 O-Ring also referred to as 3.53mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 50.39mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP80BK05 O-Ring
Size: AS568 -226, 3.53mm CS X 50.39mm ID (0.139" CS X 1.984" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP80BK05 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -226 |
| Cross Section (CS) | 3.53 mm / 0.139 in |
| Inside Diameter (ID) | 50.39 mm / 1.984 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


