FS75BU50-OR-7X365
CS
0.276 in
(7.00 mm)
ID
14.370 in
(365.00 mm)
ORing cut reference
FSIL FS75BU50 O-Ring, Size: 7X365
Material: FSIL FS75BU50 O-Ring
Size: Metric 7X365 O-Ring
Part Number: FS75BU50-OR-7X365
FS75BU50
Fluorosilicone (FVMQ, FSIL)
75
Shore A
MIL-DTL-25988
AMS-R-25988
MIL-R-25988 CL 3 TY 1&2
Color: Blue
Detailed Description
FS75BU50-OR-7X365 is a Blue, 75 Shore A, Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) O-Ring. FS75BU50-OR-7X365 is Metric size 7X365 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 365mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FSIL FS75BU50 O-Ring
Size: Metric 7X365, 7.00mm CS X 365.00mm ID (0.276" CS X 14.370" ID)
industry image
canyon components logo
Technical SpecificationValue
Compound NumberFS75BU50
MaterialFluorosilicone (FVMQ, FSIL)
ColorBlue
Durometer75 Shore A
High Temperature175 °C / 347 °F
Low Temperature-70 °C / -94 °F
Geometry Specifications
Cross Sectional GeometryO-Ring
Size StandardMetric
Size7X365
Cross Section (CS)7.00 mm / 0.276 in
Inside Diameter (ID)365.00 mm / 14.370 in