HNBR HN80GR00 O-Ring, Size: 3X44
Material: HNBR HN80GR00 O-Ring
Size: Metric 3X44 O-Ring
Part Number: HN80GR00-OR-3X44
Color: Green
Detailed Description
HN80GR00-OR-3X44 is a Green, 80 Shore A, HNBR (Hydrogenated Nitrile) O-Ring. HN80GR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. HN80GR00-OR-3X44 is Metric size 3X44 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 44mm (Inside Diameter (ID)).
Material: HNBR HN80GR00 O-Ring
Size: Metric 3X44, 3mm CS X 44mm ID (0.118" CS X 1.732" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | HN80GR00 |
| Material | HNBR (Hydrogenated Nitrile) |
| Color | Green |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 165 °C / 329 °F |
| Low Temperature | -40 °C / -40 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X44 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 44.00 mm / 1.732 in |


