NBR NB55BK00 O-Ring, Size: -039
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: AS568 -039 O-Ring
Part Number: NB55BK00-OR-039
Color: Black
Detailed Description
NB55BK00-OR-039 is a Black, 55 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB55BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB55BK00-OR-039 is AS568 size -039 O-Ring also referred to as 1.78mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 69.57mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: AS568 -039, 1.78mm CS X 69.57mm ID (0.070" CS X 2.739" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB55BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 55 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -039 |
| Cross Section (CS) | 1.78 mm / 0.070 in |
| Inside Diameter (ID) | 69.57 mm / 2.739 in |


