NBR NB55BK00 O-Ring, Size: 1X4
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: Metric 1X4 O-Ring
Part Number: NB55BK00-OR-1X4
Color: Black
Detailed Description
NB55BK00-OR-1X4 is a Black, 55 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB55BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB55BK00-OR-1X4 is Metric size 1X4 O-Ring also referred to as 1mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 4mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: Metric 1X4, 1mm CS X 4mm ID (0.039" CS X 0.157" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB55BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 55 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1X4 |
| Cross Section (CS) | 1.00 mm / 0.039 in |
| Inside Diameter (ID) | 4.00 mm / 0.157 in |


