NBR NB55BK00 O-Ring, Size: 2X63
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: Metric 2X63 O-Ring
Part Number: NB55BK00-OR-2X63
Color: Black
Detailed Description
NB55BK00-OR-2X63 is a Black, 55 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB55BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB55BK00-OR-2X63 is Metric size 2X63 O-Ring also referred to as 2mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 63mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB55BK00 O-Ring
Size: Metric 2X63, 2mm CS X 63mm ID (0.079" CS X 2.480" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB55BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 55 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 2X63 |
| Cross Section (CS) | 2.00 mm / 0.079 in |
| Inside Diameter (ID) | 63.00 mm / 2.480 in |


