NBR Canyon NB60BK02 O-Ring, Size: 3X64
Material: NBR Canyon NB60BK02 O-Ring
Size: Metric 3X64 O-Ring
Part Number: NB60BK02-OR-3X64
NB60BK02
NBR (Nitrile, Buna-N)
60
Shore A
FDA Compliant
Color: Black
Detailed Description
NB60BK02-OR-3X64 is a Black, 60 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB60BK02 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. NB60BK02-OR-3X64 is Metric size 3X64 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 64mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR Canyon NB60BK02 O-Ring
Size: Metric 3X64, 3mm CS X 64mm ID (0.118" CS X 2.520" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB60BK02 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 60 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X64 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 64.00 mm / 2.520 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


