NBR Canyon NB60BK02 O-Ring, Size: 4X430
Material: NBR Canyon NB60BK02 O-Ring
Size: Metric 4X430 O-Ring
Part Number: NB60BK02-OR-4X430
Color: Black
Detailed Description
NB60BK02-OR-4X430 is a Black, 60 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB60BK02 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. NB60BK02-OR-4X430 is Metric size 4X430 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 430mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR Canyon NB60BK02 O-Ring
Size: Metric 4X430, 4mm CS X 430mm ID (0.157" CS X 16.929" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB60BK02 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 60 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X430 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 430.00 mm / 16.929 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


