NBR NB80BK00 O-Ring, Size: 1X3
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: Metric 1X3 O-Ring
Part Number: NB80BK00-OR-1X3
Color: Black
Detailed Description
NB80BK00-OR-1X3 is a Black, 80 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB80BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB80BK00-OR-1X3 is Metric size 1X3 O-Ring also referred to as 1mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 3mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: Metric 1X3, 1.00mm CS X 3.00mm ID (0.039" CS X 0.118" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB80BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 1X3 |
| Cross Section (CS) | 1.00 mm / 0.039 in |
| Inside Diameter (ID) | 3.00 mm / 0.118 in |


