NBR NB80BK00 O-Ring, Size: 3X72
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: Metric 3X72 O-Ring
Part Number: NB80BK00-OR-3X72
Color: Black
Detailed Description
NB80BK00-OR-3X72 is a Black, 80 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring. NB80BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. NB80BK00-OR-3X72 is Metric size 3X72 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 72mm (Inside Diameter (ID)).
Material: NBR NB80BK00 O-Ring
Size: Metric 3X72, 3.00mm CS X 72.00mm ID (0.118" CS X 2.835" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | NB80BK00 |
| Material | NBR (Nitrile, Buna-N) |
| Color | Black |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 125 °C / 257 °F |
| Low Temperature | -35 °C / -31 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X72 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 72.00 mm / 2.835 in |


