SIL SI55OR01 O-Ring, Size: 3X55
Material: SIL SI55OR01 O-Ring
Size: Metric 3X55 O-Ring
Part Number: SI55OR01-OR-3X55
Color: Orange
Detailed Description
SI55OR01-OR-3X55 is a Orange, 55 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI55OR01 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. SI55OR01-OR-3X55 is Metric size 3X55 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 55mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI55OR01 O-Ring
Size: Metric 3X55, 3mm CS X 55mm ID (0.118" CS X 2.165" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI55OR01 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Orange |
| Durometer | 55 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -60 °C / -76 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X55 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 55.00 mm / 2.165 in |


