SIL SI55OR01 O-Ring, Size: 4X37
Material: SIL SI55OR01 O-Ring
Size: Metric 4X37 O-Ring
Part Number: SI55OR01-OR-4X37
Color: Orange
Detailed Description
SI55OR01-OR-4X37 is a Orange, 55 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI55OR01 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. SI55OR01-OR-4X37 is Metric size 4X37 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 37mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI55OR01 O-Ring
Size: Metric 4X37, 4mm CS X 37mm ID (0.157" CS X 1.457" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI55OR01 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Orange |
| Durometer | 55 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -60 °C / -76 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X37 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 37.00 mm / 1.457 in |


