SIL SI60OR20 O-Ring, Size: 3X37
Material: SIL SI60OR20 O-Ring
Size: Metric 3X37 O-Ring
Part Number: SI60OR20-OR-3X37
SI60OR20
Silicone (VMQ)
60
Shore A
Low Temperature Material
Color: Orange
Detailed Description
SI60OR20-OR-3X37 is a Orange, 60 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI60OR20 is manufactured with the following features & specifications: Low Temperature Material. SI60OR20-OR-3X37 is Metric size 3X37 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 37mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI60OR20 O-Ring
Size: Metric 3X37, 3.00mm CS X 37.00mm ID (0.118" CS X 1.457" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI60OR20 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Orange |
| Durometer | 60 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -80 °C / -112 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X37 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 37.00 mm / 1.457 in |


