SIL SI70BK00 O-Ring, Size: 4X130
Material: SIL SI70BK00 O-Ring
Size: Metric 4X130 O-Ring
Part Number: SI70BK00-OR-4X130
Color: Black
Detailed Description
SI70BK00-OR-4X130 is a Black, 70 Shore A, Peroxide Cured Silicone (VMQ) O-Ring. SI70BK00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. SI70BK00-OR-4X130 is Metric size 4X130 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 130mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI70BK00 O-Ring
Size: Metric 4X130, 4.00mm CS X 130.00mm ID (0.157" CS X 5.118" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI70BK00 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -60 °C / -76 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X130 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 130.00 mm / 5.118 in |


