SIL SI70TR00 O-Ring, Size: -123
Material: SIL SI70TR00 O-Ring
Size: AS568 -123 O-Ring
Part Number: SI70TR00-OR-123
Color: Translucent (Clear)
Detailed Description
SI70TR00-OR-123 is a Translucent (Clear), 70 Shore A, Peroxide Cured Silicone (VMQ) O-Ring. SI70TR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. SI70TR00-OR-123 is AS568 size -123 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 29.82mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI70TR00 O-Ring
Size: AS568 -123, 2.62mm CS X 29.82mm ID (0.103" CS X 1.174" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI70TR00 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Translucent (Clear) |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -123 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 29.82 mm / 1.174 in |


