SIL SI80OR01 O-Ring, Size: 7X82
Material: SIL SI80OR01 O-Ring
Size: Metric 7X82 O-Ring
Part Number: SI80OR01-OR-7X82
Color: Orange
Detailed Description
SI80OR01-OR-7X82 is a Orange, 80 Shore A, Silicone (VMQ) O-Ring. SI80OR01 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. SI80OR01-OR-7X82 is Metric size 7X82 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 82mm (Inside Diameter (ID)).
Material: SIL SI80OR01 O-Ring
Size: Metric 7X82, 7.00mm CS X 82.00mm ID (0.276" CS X 3.228" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | SI80OR01 |
| Material | Silicone (VMQ) |
| Color | Orange |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -60 °C / -76 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 7X82 |
| Cross Section (CS) | 7.00 mm / 0.276 in |
| Inside Diameter (ID) | 82.00 mm / 3.228 in |


