
CS
0.103 in
(2.62 mm)
ID
2.987 in
(75.87 mm)

FEP-SIL TS70RE00 O-Ring, Size: -151
Material: FEP-SIL TS70RE00 O-Ring
Size: AS568 -151 O-Ring
Part Number: TS70RE00-OR-151
TS70RE00
Teflon® FEP Encapsulated Silicone
70
Shore A
Encapsulated
Silicone Core
Color: Red
Detailed Description
TS70RE00-OR-151 is a Red, 70 Shore A, Teflon® FEP Encapsulated Silicone O-Ring, a Silicone Core product. TS70RE00 is manufactured with the following features & specifications: Encapsulated. TS70RE00-OR-151 is AS568 size -151 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 75.87mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FEP-SIL TS70RE00 O-Ring
Size: AS568 -151, 2.62mm CS X 75.87mm ID (0.103" CS X 2.987" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | TS70RE00 |
| Material | Teflon® FEP Encapsulated Silicone |
| Subtype | Silicone Core |
| Color | Red |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 205 °C / 401 °F |
| Low Temperature | -62 °C / -80 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -151 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 75.87 mm / 2.987 in |
| Other Specifications | |
Encapsulated | |

