PFA-SIL TS75OR51 O-Ring, Size: 4X74
Material: PFA-SIL TS75OR51 O-Ring
Size: Metric 4X74 O-Ring
Part Number: TS75OR51-OR-4X74
TS75OR51
Teflon® PFA Encapsulated Silicone
75
Shore A
Encapsulated
Hollow Silicone Core
Color: Orange
Detailed Description
TS75OR51-OR-4X74 is a Orange, 75 Shore A, Teflon® PFA Encapsulated Silicone O-Ring, a Hollow Silicone Core product. TS75OR51 is manufactured with the following features & specifications: Encapsulated. TS75OR51-OR-4X74 is Metric size 4X74 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 74mm (Inside Diameter (ID)).
Material: PFA-SIL TS75OR51 O-Ring
Size: Metric 4X74, 4mm CS X 74mm ID (0.157" CS X 2.913" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | TS75OR51 |
| Material | Teflon® PFA Encapsulated Silicone |
| Subtype | Hollow Silicone Core |
| Color | Orange |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 260 °C / 500 °F |
| Low Temperature | -62 °C / -80 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X74 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 74.00 mm / 2.913 in |
| Other Specifications | |
Encapsulated | |


