FKM VT70BR00 O-Ring, Size: 4X93
Material: FKM VT70BR00 O-Ring
Size: Metric 4X93 O-Ring
Part Number: VT70BR00-OR-4X93
Color: Brown
Detailed Description
VT70BR00-OR-4X93 is a Brown, 70 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT70BR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT70BR00-OR-4X93 is Metric size 4X93 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 93mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT70BR00 O-Ring
Size: Metric 4X93, 4mm CS X 93mm ID (0.157" CS X 3.661" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT70BR00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Brown |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X93 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 93.00 mm / 3.661 in |


