FKM VT70GR00 O-Ring, Size: 4X17
Material: FKM VT70GR00 O-Ring
Size: Metric 4X17 O-Ring
Part Number: VT70GR00-OR-4X17
Color: Green
Detailed Description
VT70GR00-OR-4X17 is a Green, 70 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT70GR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT70GR00-OR-4X17 is Metric size 4X17 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 17mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT70GR00 O-Ring
Size: Metric 4X17, 4mm CS X 17mm ID (0.157" CS X 0.669" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT70GR00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Green |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X17 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 17.00 mm / 0.669 in |


