FKM VT70RE00 O-Ring, Size: 3X89
Material: FKM VT70RE00 O-Ring
Size: Metric 3X89 O-Ring
Part Number: VT70RE00-OR-3X89
Color: Red
Detailed Description
VT70RE00-OR-3X89 is a Red, 70 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT70RE00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT70RE00-OR-3X89 is Metric size 3X89 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 89mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT70RE00 O-Ring
Size: Metric 3X89, 3mm CS X 89mm ID (0.118" CS X 3.504" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT70RE00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Red |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X89 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 89.00 mm / 3.504 in |


