FKM VT70WH16 O-Ring, Size: 7X365
Material: FKM VT70WH16 O-Ring
Size: Metric 7X365 O-Ring
Part Number: VT70WH16-OR-7X365
VT70WH16
FKM (Viton®)
70
Shore A
FKM Type A (General Purpose Viton®)
Color: White
Detailed Description
VT70WH16-OR-7X365 is a White, 70 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT70WH16 is manufactured with the following features & specifications: Clean Room Manufactured, FDA Compliant, USP Class VI, 3A Sanitary. VT70WH16-OR-7X365 is Metric size 7X365 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 365mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT70WH16 O-Ring
Size: Metric 7X365, 7.00mm CS X 365.00mm ID (0.276" CS X 14.370" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT70WH16 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | White |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 7X365 |
| Cross Section (CS) | 7.00 mm / 0.276 in |
| Inside Diameter (ID) | 365.00 mm / 14.370 in |
| Other Specifications | |
Clean Room Manufactured | |
FDA Compliant | |
USP Class VI | |
3A Sanitary | |


