VT75BR00-OR-5X68
CS
0.197 in
(5.00 mm)
ID
2.677 in
(68.00 mm)
ORing cut reference
FKM VT75BR00 O-Ring, Size: 5X68
Material: FKM VT75BR00 O-Ring
Size: Metric 5X68 O-Ring
Part Number: VT75BR00-OR-5X68
VT75BR00
FKM (Viton®)
75
Shore A
FKM Type A (General Purpose Viton®)
General Purpose Material
Color: Brown
Detailed Description
VT75BR00-OR-5X68 is a Brown, 75 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT75BR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT75BR00-OR-5X68 is Metric size 5X68 O-Ring also referred to as 5mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 68mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT75BR00 O-Ring
Size: Metric 5X68, 5.00mm CS X 68.00mm ID (0.197" CS X 2.677" ID)
industry image
canyon components logo
Technical SpecificationValue
Compound NumberVT75BR00
MaterialFKM (Viton®)
SubtypeFKM Type A (General Purpose Viton®)
ColorBrown
Durometer75 Shore A
High Temperature225 °C / 437 °F
Low Temperature-26 °C / -15 °F
Geometry Specifications
Cross Sectional GeometryO-Ring
Size StandardMetric
Size5X68
Cross Section (CS)5.00 mm / 0.197 in
Inside Diameter (ID)68.00 mm / 2.677 in