FKM VT75RE02 O-Ring, Size: 3X68
Material: FKM VT75RE02 O-Ring
Size: Metric 3X68 O-Ring
Part Number: VT75RE02-OR-3X68
Color: Red
Detailed Description
VT75RE02-OR-3X68 is a Red, 75 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT75RE02 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant. VT75RE02-OR-3X68 is Metric size 3X68 O-Ring also referred to as 3mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 68mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT75RE02 O-Ring
Size: Metric 3X68, 3.00mm CS X 68.00mm ID (0.118" CS X 2.677" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT75RE02 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Red |
| Durometer | 75 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 3X68 |
| Cross Section (CS) | 3.00 mm / 0.118 in |
| Inside Diameter (ID) | 68.00 mm / 2.677 in |
| Other Specifications | |
FDA Compliant | |


