FKM VT80BR00 O-Ring, Size: 10X125
Material: FKM VT80BR00 O-Ring
Size: Metric 10X125 O-Ring
Part Number: VT80BR00-OR-10X125
Color: Brown
Detailed Description
VT80BR00-OR-10X125 is a Brown, 80 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT80BR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT80BR00-OR-10X125 is Metric size 10X125 O-Ring also referred to as 10mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 125mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT80BR00 O-Ring
Size: Metric 10X125, 10mm CS X 125mm ID (0.394" CS X 4.921" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT80BR00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Brown |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 10X125 |
| Cross Section (CS) | 10.00 mm / 0.394 in |
| Inside Diameter (ID) | 125.00 mm / 4.921 in |


